Math storyboard

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Math storyboard

Storyboard Text

  • Sounds good!
  • Let's go to Wendy's to eat!!!
  • Let's take a bus! John, Nathan, and Michael are over there. Let's invite them too!!!
  • Hey, how are we going to get there? Train, car, or bus?
  • I dunno, but I think I can use ratios to find out!!!
  • We always pay $10.50 for the three of us to go, how much for the five of us?
  • If 3 people is $10.50, um, er, somebody have a napkin?
  • Yeah, see?
  • 3x = 52.50
  • 3 10.50
  • x = 17.50
  • 5 x
  • Oh... so that's how you do it. Noice!!!
  • Well, 2-way is $6.00, so what about for the 4 of you? Mom's going to pick me up.
  • Why do you love food so much? Let's think about the bigger problem - we got the cost of 5 1-way tickets, what about 2-way?
  • Alright, now that we got that covered, what about the cost of food? You're the smart guy here, Joe!
  • zzzzz zzz
More Storyboards By 50fc826f67895
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos! (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great Looking Rubrics!