Ratios

Ratios
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • I want to go camping but I don't know which one is the better deal
  • Why don't you use ratios.
  • So I would do 46 divided by 2= $23 per person. And 65 divided by 3= 21 per person. Campground B is better
  • If campground A is $46 for 2 people and campground B is $65 for 3 people, just divide.
  • I don't know which brand of clothing has the better deal
  • Lets use ratios. If brand A is $21 for 3 shirts and Brand B is $12 for 2 shirts, just divide
  • So I would do 21 divided by 3= 7 and 12 divided by 2= 6. So Brand B is the better deal.
  • Exactly. So now you know to buy brand B
More Storyboards By 5cb60430
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art