A Different Sort of Math Book

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Alyssa Sweat 3rd Period

Storyboard Text

  • Billy needs to but some feed for his animals, but doesn't know how much feed he needs to buy or how much money he needs to buy it!
  • The Math-Less Farmer By: Alyssa Sweat
  • Luckily, Mr.Brown is a pro at solving these types of problems.
  • My horse eats a fifty pound bag of feed a week, my head of twenty cattle eat one roll of hay a week, and my three hogs eat one fifty pound bag of feed every two weeks.
  • Horse feed cost $15.95, hay cost $20.30 a roll, and hog feed cost $14.75 a bag.
  • I would like to buy enough feed to last me for a month.
  • Considering each month has four weeks, you will need 4 bags of horse feed, 4 rolls of hay, and 2 bags of hog feed.
  • Your total for horse feed is $43.80. your total for hay is $81.20, and your total for hog feed is $29.50, bringing you to a grand total of $154.50.
  • Mr. Brown had to multiply $15.95 by 4 and $20.30 by 4, considering those are the prices for hay and horse feed. The price for hog feed, $14.75, only needs to be multiplied by 2.
  • Published by Johnson Publisher
  • So, Billy bought enough feed and had enough money to buy his feed. He sure learned the importance of math in his life!
  • Price: $5.99        ISBN 640-0-271-456-2 
More Storyboards By alyssas44
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art