Math Hw

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • I'm bored, what do you want to do?
  • We should go to Fuddruckers!
  • So we have $18 to spend.
  • So, we will each get a burger each with toppings. 
  • 1 burger costs $4 each. 
  • Okay, so we will have two burgers, which then equals $8. 
  • How many toppings are we each going to get?
  • We could use the lesson Ms. C taught us!
  • Like this? $8.00+1.00x=$18
  • many toppings to get so we use x. 
  • One burger costs $4. So that is $8 +1.00 per topping.  We don't know how
  • Yes, that's perfect!!!!
  • 8 + 1.00x = 18 -8                -8  __________________________ 1.00x          10 _________________________ 1.00          1.00 X =10 toppings 
  • So, we each get 5 toppings each! Shout out to Ms. C. 
  • 
Just Created with Storyboard That
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos! (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great Looking Rubrics!