Unknown Story

Unknown Story
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Hey, Joe, want to get pizza?
  • Sure, Bob.
  • Can we have 2 slices of plain pizza for $1.50 each? Can we have have 2 pieces of pepperoni for $1.75 each?
  • So, first we will have to find the cost of our pizza. We will do this by multiplying the cost of each piece by the amount we are getting because we are getting 2 of each slice. We will multiply the cost of each by 2. $1.50 x 2= $3.00  $1.75 x 2= $3.50. Next we will add the two $3.00 + $3.50= $6.50.  The cost of pizza is $6.50.
  • Then there is tax. For tax, we multiply the total by 0.07. So we will have to multiply $6.50 by 0.07. We are multiplying decimals, so for every decimal place in the multiplier and multiplicand the decimal goes one more place to the left in the product. 
  •  We have to round the tax. When rounding money, we need to round up so 0.4550  rounds to $0.46. Lastly, we have to add the tax to the total. So, $6.50 + $0.46= $6.96 $6.50 x0.07 ------ 0.4550
  • But what if we got three pieces of each? Use the same process, but instead of multiplying by 2 multiply by 3. Don't forget tax.
  • Bye Joe
  • Bye Bob
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art