Math Story Board -- Emily Bennett

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Math.....Math......Math............Math.......blah blah blah....

Storyboard Text

  • Hannah want either a pound of apples or a pound of oranges for her fruit salad. For 3 large apples it costs $1.00, but for 5 small oranges it costs $1.25. Which price gets you more for your money?
  • Era had a chicken named Elsa. She laid 1 large egg on Tuesday and a small egg on Thursday. The small egg was 1/4 of the large egg. Era sold the large for 1 dollar, and the small egg for 50 cents. Which was a better deal for the buyer?
  • Lucy ate 1 magazine that was 1 dollar., and ate 2 more magazines that were $2 each. Her owner paid the stand $5.27. How much money did the Stand get extra?
Just Created with Storyboard That
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos! (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great Looking Rubrics!