7th grade lunch issues

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Ahh good,your're here. We have a few issues but I think the largest one is the money.
  • We have been fine,until we changed the 7th grade lunch costs.
  • *sigh* I'll have to get that please figure out how much we will have to raise the prices.Oh, by the way there is 110 students in the 7th grade,
  • *phone rings*
  • 110x2.50=$275 55x1=$55 275+55=$330
  • Ok, so 110 students and their lunch is now $2.50.And go figure the average students that get a extra drink for $1.00 is exactly half.
  • Then so that is 275 plus 55 then we get......330 ........330? That should be plenty extra funds.Hmmmmm
  • Ok,maybe my suspicions are correct.So if I "buy" a lunch it is... zero dollars? No that should be $2.50.I thought it was miss calculating but no it never changed prices since we did the free lunches program.
  • Well what did you find?
  • *you* I found out that our computers at the lunch lines are costing  $0 like we are still using that program.
  • Always at the worst of times isn't it? Well I better go get that,thank you for figuring that out.
  • Oh,that was it? Well, looks like we won't have to remove those programs. *phone rings* 
Just Created with Storyboard That
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art