Vyhľadávanie

Math Storyboard Example

Skopírujte tento Storyboard
Math Storyboard Example

Text z Príbehu

  • Šmykľavka: 1
  • Evelyn needs to paint over some walls with an area of 820 square feet. She plans on applying three coats to cover everything up. One gallon of paint can cover about 350 square feet. How much paint does Evelyn need? Paint is sold by the gallon and by the quart. Each gallon of paint costs $33. Each quart of paint costs $12. How much does the paint cost?
  • Wordy Word Problem of the Day
  • How is anyone going to be able to answer that? There is too much happening!
  • Šmykľavka: 2
  • 834 sq ft
  • gal
  • $33
  • qt
  • $12
  • 350 sq ft
  • Break down each part of the problem and match it with a picture. Make sure you understand each part before going on to the next one.
  • Šmykľavka: 3
  • 820 sq ft X 3 = 2,460 sq ft
  • Evelyn needs to paint over some walls with an area of 820 square feet. She plans on applying three coats to cover everything up.
  • Šmykľavka: 4
  • Paint1 qt
  • Paint1 gal
  • 1 gal = 4 qt350 sq ft / 4 = 87.5 sq ft
  • One gallon of paint can cover about 350 square feet. Paint is sold by the gallon and by the quart.
  • Šmykľavka: 5
  • Total area to be painted: 2,460 sq ft
  • 7
  • 350
  • 2,460
  • 2,450
  • 10
  • How much paint does Evelyn need? (Long division)
  • Šmykľavka: 6
  • Paint1 gal
  • Paint1 gal
  • Paint1 gal
  • Paint1 gal
  • Paint1 gal
  • 350 sq ft
  • 350 sq ft
  • 350 sq ft
  • 350 sq ft
  • 350 sq ft
  • +
  • Paint1 gal
  • Paint1 gal
  • 87.5 sq ft
  • 350 sq ft
  • 350 sq ft
  • How much paint does Evelyn need? (Adding)
  • Šmykľavka: 7
  • =
  • 7
  • $33
  • X
  • $231
  • Paint1 gal
  • $12
  • $12
  • =
  • X
  • 1
  • Each gallon of paint costs $33. Each quart of paint costs $12. How much does the paint cost?
  • Šmykľavka: 0
  • Covers 87.5 sq ft
  • Covers 350 sq ft
Bolo vytvorených viac ako 30 miliónov storyboardov
Na Vyskúšanie nie je Potrebné Žiadne Sťahovanie, Žiadna Kreditná Karta a Žiadne Prihlásenie!
Storyboard That Family