Math Project
Updated: 2/24/2019
Math Project
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • In the town of Goldberg, you could only find out the cost of something by solving an equation.
  • Grocery store
  • Hello, can I get 5 apples for $20.00? 
  • Let's see this is the equation for 1 apple: 5x + 3 = 23
  • 5x + 3 = 23 -3 -3 0 20
  • 5x = 20 5 5 x = 4
  • I can get 5 apples since I have $20.00
  • Hello, I have $10.00, how many oranges can I get with that?
  • The equation to find the cost of the orange is -x - 7 = -9
  • Well, 2 oranges are worth 1 apple.
  • -x - 7 = -9 +7 +7 0 -2
  • -x = -2 simplify x = 2
  • I can get 5 oranges since I have $10.00
  • Thank you!
  • Thank you!
Over 12 Million Storyboards Created
Storyboard That Family