Burritos and Tacos

Burritos and Tacos

Storyboard Text

  • I'm hungry, lets order some burritos and tacos
  • I'll get 4 tacos and 2 burritos 
  • I will get, 3 tacos and 3 burritos
  • My total was $7.50
  • My total came out to $7.00
  • Mmm, that was delicious 
  • How much were the burritos and tacos by themselves though?
  • That was very delicious. we should eat there again!
  • 3T+3B=$7.50 4T+2B=$7.00 Using the elimination method you multiply the top equation by 2 and the bottom equation by 3. 12T+6B=$21 6T+6B=$15 Then you subtract the 2 equations. 6T=6 Then divide by 6 to get tacos to equal $1 each meaning the burritos are $1.50 each.
Over 20 Million Storyboards Created
Storyboard That Family