math project

math project
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • everyone on the bus was going to the park which was 5 miles from the bus stop that everyone got on.
  • There are 16 people that can be on one bus, it costs 2 dollars per mile while on the bus per person.
  • So when they arrived at the park, each person would have to pay 10 dollars because it is 2 dollars for every mile and they went 5 miles. So the bus driver would get paid 160 scince there is 16 people per bus.
  • The bus then took the 2 dogs to the dog park, that costs 5 dollars per dog. It doesnt matter about how many miles.
  • When the bus driver dropped everyone back home they each paid 10 more dollars scince it is 2 dollars per mile and went 5 more miles. The pets costed 5 dollars each and that makes 10 dollars for the pets. So in the end the driver got 330 dollars.
More Storyboards By 1356bc38
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store