Questions About Remote Learning? Click Here

Math Word Problem Story Board
Updated: 3/27/2019
Math Word Problem Story Board
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • $#
  • SUPERMARKET
  • 12 mangoes 1 gallon of milk
  • Jaiden went to the grocery store with a list of items she needed to buy.
  • She looked at her list and decided where in the store she needed to go.
  • She found the mangoes, but the price tag had print that was too small to read.
  • SUPERMARKET
  • How much were each mango?
  • She got her twelve mangoes. She also got one gallon of milk for $2 and went to check out.
  • The cashier told her the total was $50, so she paid it and left.
  • On her way home, Jaiden tried to figure out how much the mangoes were each.
Over 13 Million Storyboards Created
Storyboard That Family