MATH

MATH
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • WOW! This ride looks like so much fun!
  • Totally! But, do we have enough tickets?
  • Yes! It does! We should go on it together!
  • DEAL!!!!!
  • UMMMMM... 
  • SALE!!!!!
  • Let's do the math!
  • Yeah!
  • $12 for 36tickets!
  • Well, there are two different deals.  Since these tickets are reusable, it's ok to have leftovers but we need the cheapest deal.
  • Good Idea! I'll solve for the  2nd deal,  and you can solve for the first one
  • $5 for 25 tickets!
  • My ratio is 25 tickets to 5 dollars.  25:5  is another way of writing this.  Now I need to multiply  25 times 1 and I need to multiply 5 times x. I end up with 25=5x. When I solve the equation I get x=5. So now I know that  I get 5 dollars per ticket., that's my unit rate.
  • Hmm... so I need  to know the Unit Rate of how much money per ticket, this will help me to figure out the better deal.
  • My first step is to set up my proportion. I need to put 36 over 12 and that will be equal to x over 1. If I do the butterfly method I learned in school. I will end up with the equation 36= 12x.  When you do the math, you will see that x= 3.  so you are paying for 3 tickets every dollar.
  • My goal is to find the unit rate of 36 tickets and 12 dollars for a ticket. This shouldn't be too hard.
More Storyboards By 25b15568
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store