Questions About Remote Learning? Click Here

k
Updated: 1/8/2020
k
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Hi 7th grade! I'm Jaelyn and I will be telling you about Solar Energy.
  • The cost of Solar Energy
  • The cost of solar energy and solar panels rance for 2.5 per solar panel.
  • To install them it can be up to 10 thousand dollars!
  • The Advantages
  • The advantage is that they can reduce your monthly bills!
  • And for more money! :)
  • Let's say that you are an adult and you have to move out.
  • If you have solar panels, you are more likely to sell it faster!
  • The Disadvantages
  • The disadvantages is that it costs a TON of money.
  • Like for 1000 to 10000 dollars, you could save it or get a car!
  • How is it gathered
  • Solar energy is produced and gathered when sunlight hits-
  • -to have power when your power goes out. It stores energy!
  • -Solar panels. Then it is turned into electricity to like, cook or like
  • How is it stored for later use
  • Since some of the stuff I said just now I wont continue.
  • By using thermal storage! Thermal storage collects energy for later use.
  • So when you ever have an emergency you can use Solar Energy!
Over 14 Million Storyboards Created
Storyboard That Family