Questions About Remote Learning? Click Here

The 5 economic utilities
Updated: 9/25/2020
The 5 economic utilities
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Today you will learn about the 5 economic utilities.
  • REESE'S
  • Reeses
  • I like how reeses are easily accessible and are about anywhere.
  • REESES$1.50
  • All you need to make a reeses is peanuts, oil,sugar, salt,and chocolate.
  • 5 Economic utilitiesBy: CAMERON WIEGMAN
  • Reeses are also available at almost anytime.
  • OPEN 24-7
  • REESE'S
  • Reeses only cost $1.50
  • Place utility: When products are available at different places. that are convenient to the customer.Example: Gas-station, supermarket, city park concession stand, etc.
  • REESE'S
  • REESES$1.50
  • Form utility: when a business changes a good or service to make the product more useful.Example: changing raw materials into a reese's.
  • Reeses
  • REESE'S
  • Reeses also have info. on the back such as nutrition facts and ingredients
  • Time utility: When products are made available at times customers need and want them.Example: reeses being available at any time.
  • Possession utility: When it becomes easier for customers to acquire a product.Example: Reeses only cost $1.50 and are found everywhere, which makes them easy to get.
  • Information utility: When facts and details about the product are made available to customers.Example: The nutrition facts on the back of a reeses.
Over 15 Million Storyboards Created
Storyboard That Family