Math Class Storyboard

Math Class Storyboard
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Teenager gets BIG TIP!!! :0

Storyboard Text

  • Tequila Shop!
  • would you like 3 glasses of tequila for $10.00 or 2 glass of tequila for $7.00?
  • Oh! No need, I know exactly how to do that in less than a minute. No worries.
  • Umm... let me get out my calculator. I want to find the unit price for both of these things.
  • So, 3 glasses of tequila for $10.00, or 2 glass of tequila for $7.00? First: 10 divided by 3.  Next: 7 divided by 2. ANSWERS: 10 divided by three = $3.33 per glass, and 7 divided by 2 is $3.50 per glass. This means that the cheaper deal is... the deal: 3 glasses of tequila for $10.00!
  •  Okay, so the cheaper option would be the deal of 3 glasses of tequila for $10.00! Here you go!
  • Thank you so much!
  • Yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes, yes!
  • Thank YOU!
  • You are FOR SURE getting a HUGE tip! Like, $40.00! Amazing math young lady!
More Storyboards By 6de5e430
Explore Our Articles and Examples

Business Resources

All Business ArticlesBusiness Templates

Film Resources

Film ResourcesVideo Marketing

Illustrated Guides

BusinessEducation
Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store