math

math

Storyboard Text

  • Hey mom, should i buy a toy and two lolipops or should i buy a toy and three chocolate pieces?
  • well we know that the toy you want is 12 dollars and the lolipops are 0.50 cent each. The chocolate are 0.25 cent a piece
  • well I know that 3 times 0.25 is 75 cents and if you add with 12 that would be 12.75!
  • Yes that's right
  • Also 0.50 itimes 2 is a dollr and add that by 12, which would be 13.00 dollars!
  • Yes that's correct!
  • Well that means buying the toy and the chocolate would be cheaper. I think i would want to buy that one!
  • Well good job! let's buy all of these stuff
Over 20 Million Storyboards Created
Storyboard That Family