proje

proje
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Bir zamanlar fakir bir kadın ve kocası çocuklarıyla birlikte küçük bir kulübede yaşarmış.  Üstüne üstlük 7 tane de kızları varmış. Bu kadar kızdan hayır görmeyeceğini düşünen baba, bir gün anneye kızlarından 7.sini satmayı önermiş. Maddi zorlukların eksik olmadığı bu dönemde anne teklifi çok düşünmeden kabul etmiş. Birbirinden alık olan kızlardan hiçbiri bu durumu çakmamış.
  • Birkaç gün sonra, anne ve baba en küçük kızlarını alarak pazarın yolunu tutmuşlar. Zavallı küçük kız, satılacağından habersiz yiyecek almaya gittiklerini düşünüyormuş. Sonunda satıldığını anladığında ise işten geçmiş, meğer bir tüccara hizmetçi olarak satılmış. Kız ailesinin ayaklarına kapandıysa da fayda etmemiş. Aldıkları para karşısında gözü dönen anne ve baba arkalarına bakmadan pazar meydanını terk etmiş.
  •  Küçük kız yeni evine doğru giderken ne direnmiş ne de kaçmaya çalışmış. Ta ki tüccarın evinin yanındaki ormana gelene kadar. Ağaçların sıklığından yararlanan kız beklenmedik bir anda at arabasından fırlamış ve var gücüyle koşmaya başlamış. Hantal ve yaşlı arabacı ne yaptıysa da kızı yakalayamamış. Kız ağaçların arasında gözden kaybolmuş.
  • Karanlık çöktüğünde kız düşünmeden yaptığı bu davranışın yanlış olduğunu fark etmiş. Ormanda cinler ve kendi boyundan büyük fareler ile karşılaşmış, onlara karşı direnmiş fakat bir zaman sonra yorgun ve korkmuş bir şekilde eve dönmeye kalkmış.  Oysaki ormanı bilmediğinden ne kendi evine dönmesinin ne de tüccarın evini bulmasının imkanı yokmuş.
  • Kız sığınacak bir yer bulmak için sabah akşam, aç susuz 3 gün dolaşmış. Sonunda eski püskü ama görkemli bir malikane bulmuş. Karşısına çıkan bu malikanenin sahibi diyarın ünlü cadısıymış. Fakat kız şanslıymış çünkü bu cadı kötü insanları lanetlemesi ve iyi insanlara yardım etmesiyle bilinirmiş. Cadı, karşısına çıkan bu küçük kızın yürek burkan hikayesini hissetmiş ve onu çektiği acılardan dolayı ödüllendirmek istemiş. Ona hiçbir kardeşinde olmadığı kadar üstün bir zeka vermiş. Ayrıca bu zekanın onun çok iyi işler başarmasını sağlayacağı ve onu çok iyi yerlere getireceği kehanetinde bulunduktan sonra kıza biraz yiyecek verip gitmesine izin vermiş.
  • Gel zaman git zaman, bu kehanetin üstünden tam 10 yıl geçmiş. Kız cadının öngördüğü gibi zekasıyla giderek yükselmiş. Kasabada, çalışmalarındaki özeni ve kıvrak zekasıyla ünlenince bir kont tarafından işe alınmış. Kız o kadar dillere destan olmuş ki ünü bir dükün kulağına kadar gitmiş. Dük bu kızın maarifetlerini öğrenir öğrenmez onu yanına davet etmiş. Kız, bu sefer de dükün ısrarları üzerine onun evinde çalışmaya devam etmiş. Bu yeni işinde kız, dük ve karısına maddi konularda önerilerde bulunmuş. Onu dinleyen dük ve karısının zenginliklerine zenginlik katılmış adeta. Kız zekasıyla neredeyse tüm ülkede anılır olmuş.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store