Math Class
Updated: 5/19/2020
Math Class
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Hi I am Zach and to day I'm going shopping .Lets go
  • We are at our first Stop. Lets go in!
  • jojo's Grocers
  • huuhm let's try to find the better buy, by finding the unit price
  • Hello and welcome to JoJo's Today we are having a sale that is 5 apples for 6.25 or you can buy 1 apple for 2.50
  • For us To find the unit rate of the apples we must divide the amount we are paying 6 .25 by the amount of apples five and when we divide that we get a unit rate of 1.25
  • jojo's Grocers
  • I can get what Apple for 2.50 or I can get 5 apples for 1.25 each. The better buy is buying 5 apples at a time
  • Thanks for helping me find the unit rate of the apples and for helping me find the better buy. yum yum these apples are good
Over 14 Million Storyboards Created
Storyboard That Family