Algebra
Updated: 6/9/2020
Algebra

Storyboard Description

A Day at the market with Mom

Storyboard Text

  • What are we buying today at the Market Mummy?
  • Oranges - $25 eachApples - $100 eachWatermelons - $500Lemons - $10
  • I have no idea what I am going to get. I only have $2000
  • Fresh Fruit Stall
  • I want 5 oranges, 1 watermelon 10 lemons and some apples.
  • Oranges - $25 eachApples - $100 eachWatermelons - $500Lemons - $10
  • Well how many apples would she need to get.
  • Fresh Fruit Stall
  • Oranges - $25 eachApples - $100 eachWatermelons - $500Lemons - $10
  • I wonder how many lemons i would be able to get if we got 20 apples
  • Fresh Fruit Stall
  • Lets get some Apples and oranges.
  • All Fruits $10 per pound
  • Here we go again...
  • Fresh Fruit Stall
  • I love Fruits
  • i am glad I learned ALGEBRA
Over 15 Million Storyboards Created
Storyboard That Family