Part II

Part II

Storyboard Text

  • 1 week later at the barber...
  • Maybe 2 and a half inches?
  • How much hair would you like cut off? Three quarters of an inch? 
  • 2 and a half inches it is!We'll be twins
  • Sure, the last one sounds good!
  • AGAIN with the weird words.... "three quarter", "2 and a half"
  • 2.5 inches later...
  • 
  • BOGOBuy 1 bag of 8oz chips, get the other half off
  • $5
  • $5
  • Which should we buy? Hot Cheetos seems like a better deal.
  • $9
  • 
  • Takis 20 oz bag costs $9$9 ÷ 20= 0.45 per oz
  • Hot Cheetos 8 oz bag costs $5 $5 + (½ x 5)= $7.50 for 2 bags (16 oz )$7.5 ÷ 16= ~$0.47 per oz
  • Takis are cheaper by $0.02 per oz
  • 6$
Over 20 Million Storyboards Created
Storyboard That Family