Math Comic Strip
Updated: 5/18/2020
Math Comic Strip
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Finally! I can get a couple cupcakes.
  • May I take your order?
  • Yup! 2 cupcakes, please.
  • Yes, Ma'am. That would be $6.
  • Hmm... If two cupcakes are $6, how much would one cupcake be? This is called the unit rate.
  • All you have to do to find the unit rate is divide the denominator by itself, and then divide the numerator by the denominator.
  • For example, since 2 cupcakes are $6, it is 6/2. Now, you simplify so that the denominator is one. Now you find the unit rate is $3/1 cupcake.
  • Thank you! Finding the unit rate is really easy!
  • Here you go, Ma'am. Two weird looking cupcakes.
Over 14 Million Storyboards Created
Storyboard That Family