pasozyty
Updated: 2/8/2021
pasozyty

Storyboard Text

  • Zaczniemy od nitnikowca. Jest to pasożyt wodny. Występuje w morzach, jeziorach, a nawet w kałużach. Nitnikowce zawdzięczają swoją nazwę niezwykłej długości ciała. Potrafią osiągnąć aż do 1,5 metra długości. Posiada ciało silnie wydłużone, włosowate, ma zabarwienie mleczne, żółtawe lub brązowawe. Całe szczęście nie są groźne dla ludzi. Można odróżnić je od niebezpiecznych dla ludzi nicieni, zwracając uwagę przede wszystkim na charakterystycznie wydłużone proporcje ciała, a pod lupą – na brak haczyka na końcu ciała.
  • Kolejnym pasożytem jest glista ludzka. Glista ludzka ma kształt cienkiego i długiego walca z otworem gębowym. Samice osiągają długość ok. 40-50 cm, samce 15-35 cm. Jest ona bardzo niebezpieczna dla człowieka. Glista ludzka jest pasożytem, który może przedostawać się do organizmu człowieka na różne sposoby. Może się przedostać przez jedzenie, bądź przez niedokładne umycie rąk. Lepiej uciekajmy dopóki glista jeszcze jest w jaskini!
  • Zobaczymy teraz kleszcza, który jest pajęczakiem i jednocześnie pasożytem. Dorosłe osobniki mają cztery pary odnóży i wyjątkowo rozwinięty aparat żądlący. Kleszcze do egzystowania potrzebują krwi ofiary. Na świecie rozpoznaje się nawet 900 różnych gatunków kleszczy. Można się od nich zarazić boreliozą, czyli chorobą, której najczęstszym objawem jest rumień w miejscu ukąszenia. W Polsce kleszcze można spotkać przede wszystkim w lasach, na łąkach oraz w parkach. Ponieważ kleszcze doskonale adaptują się do warunków otoczenia, niegroźne są im ani niskie, ani wysokie temperatury.
  • Kolejnym pasożytem na trasie jest tasiemiec. Tasiemiec jest robakiem płaskim zaliczanym do płazińców. Dorosła postać pasożyta bytuje zwykle w układzie pokarmowym człowieka, który jest dla robaka żywicielem ostatecznym. Do zarażenia tasiemcem uzbrojonym czy nieuzbrojonym dochodzi najczęściej poprzez spożycie surowego bądź niedogotowanego mięsa zawierającego wągry, czyli larwy danego tasiemca.
  • Komar, podobnie jak kleszcz jest pasożytem zewnętrznym. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Komar pospolity ma do 6 mm, przezroczyste skrzydła i dwie podłużne pręgi na grzbietowej stronie tułowia. Żywi się naszą krwią. Niestety zostawia po sobie swędzące, nieprzyjemne bąble w miejscu ukąszenia. Komary mogą przenosić bardzo groźną chorobę malarię. Uhhh uciekajmy, nie chcecie zostać ukąszeni!
  • Na dzisiaj to już koniec konferencji pt. "Pasożyt i ja". Uważajcie wszyscy na nie. Niektóre pasożyty przedstawione dzisiaj przenoszą śmiertelne choroby. Pamiętajcie też o noszeniu maseczek i utrzymywania dystansu, bo to jest w tych trudnych czasach najpotrzebniejsze. Oczywiście myjcie dokładnie ręce. Może to nas uchronić i przed pasożytem, jak i również koronawirusem. Dziękuję za uwagę! :)