Alejandra's Soryboard

Alejandra's Soryboard
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Heather needs to buy two dozen eggs priced at $10, three breads (each bread is $5), and five bottles of juice (each bottle is $2). How much money will she need to take to the grocery store?
  • A group of 5 kids goes to the theatre. The total cost of the tickets is $50 and the popcorn is $25. What is the cost per person?
  • The students in math class need to solve 36x=144. What is x?
  • Welcome to Ms.Spieler's 6th Grade math!!
  • You need to fill the gas tank but you only have $15. If the price of the gas is $3 a gallon , how many gallons can you buy?
  • You purchased 10 items from a shopping plaza, and now you need plastic bags to bring them home. If each bag can only hold 3 items, how many plastic bags will you need to carry 10 items?
  • The owner of a hair salon charges $20 more per haircut than the assistant .Yesterday the assistant gave 12 haircuts and the owner gave 6. The total earnings for the day were $750. How m does the owner charge for a haircut?
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store