Module 5 Math

Module 5 Math
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Leslie is craving a cupcake
  • Sift
  • Leslie is shocked at the price
  • Excuse me, how much does each cupcake cost?
  • Welcome to Sift
  • So each cupcake costs $3.75
  • Leslie is never going to go back to Sift
  • Can you believe that each cupcake at Sift costs $3.75 
  • Oh my gosh, are you serious, that is way too expensive for a cupcake
  • Leslie moved into her new apartment last week. She is very excited to go to a bakery in her new town called Sift. 
  • Mario is so excited for Black Friday
  • I can't wait to start shopping!
  • Leslie is in shock because of the amount of money that each cupcake costs. In her old towns bakery each cupcake costed $1.25. Leslie wants to know the percent change.
  • Mario loves that shirt
  • SALE
  • Oh my gosh, I love this shirt and its price
  • SALE
  • 50% off
  • SALE
  • 35% off
  • After finding the price between the new price and the original price and then dividing it by the original price, Leslie came to the conclusion that the price of a cupcake increased by 200%.
  • Mario can't believe the price
  • So your total is $35.75
  • Mario is so excited to get great deals this Black Friday. He can't wait to see what deals are going on today.
  • Mario found a shirt that he absolutely loves. The original cost was $55 and it is 35% off. Mario has to know the new amount of the markdown for when he pays.
  • After multiplying the percent markdown and the original price, then subtracting the product from $55, Mario concludes that the new price for the shirt is $35.75.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store