Questions About Remote Learning? Click Here

Unknown Story
Updated: 5/5/2020
Unknown Story
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Lets order one pizza for the three of us.
  • Yes dear one will be enough. If we order a large it has 8 slices. We all can each get 2 slices.
  • Oh yes and all of her kids!
  • Auntie M
  • Each pizza has 8 slices. Add 8 slices +8 slices= 16 slices .
  • Hey I think that Aunt M!
  • Join us for dinner. We will pay.
  • aww thank you!
  • Lets see we are eight people in total . If everyone gets two slices how many pizzas should we buy?
  • Hi how many pizzas do you want to buy?
  • If you divide 16 slices by 8 people everyone gets 2 slices!
  • That will be $20.00
  • One math problem at a time!
  • looks like we need a bigger table fam!
Over 14 Million Storyboards Created
Storyboard That Family