Conversion Scenario

Conversion Scenario
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Apples $6.00 per Kg
  • 1.) Excuse me sir, how much do the Granny Smith Apples weigh?
  • 2.) I believe the sign said 50 grams.
  • 1.) Wait, so if I want to buy 18 apples, how much would I pay?
  • Apples $6.00 per Kg
  • 2.) Well to begin with you have to see how many grams 18 apples is.
  • Apples$ 6.00 per Kg
  • So I would do 18x50g which equals 800g?
  • Good Job!  Now you have to convert your grams to kilograms. There are multiple ways to do this. You can either move the decimal 3 times to the left or do 800g x 1kg/1000g
  • I'll move the decimal over 3 times to the left of 800g and get  .8Kg . What do I do next?
  • Apples $6.00 per Kg
  • Now you see how much .8 of the price is by multiplying $6.00  by .8Kg
  • Apples $6.00 per Kg
  • So I'll end up paying  $4.80 for my apples?
  • Correct and good job!
  • Apples $6.00 per Kg
  • Thanks for your help! As a thank you gift, do you want an apple?
  • Sure, Thanks!
More Storyboards By df311970
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store