Milk Problem ~ Brooke Howard

Milk Problem ~ Brooke Howard
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Hello! Welcome to Target's helpdesk. How may I help you?
  • Hi. I have these two types of milk cartons and one of them is 4 quarts which is $3.09 and the 2 quarts is $1.65. How much would it be to have this 12 quarts because it doesn't say?
  • Well you see Mr. Claus, the way I found that out is to use the two things we know and try to make that into an equation. So we know (4, 3.09) and (2, 1.65), this could help us find out slope which will being us closer to the answer to your problem.
  • Those two... points you could say gives us to "slope" of 72/100. Then we use the 2 quarts point again and we make an equation 1.65 - 72/100(2), this gives us 0.21. When we put those two points together it gives you $0.72 times how many quarts you're getting + $0.21 which is the amount you will always pay for your carton. So, when you put them both together you get the total amount for the milk.
  • So how do I find out how much would it cost to buy 12 quarts of milk?
  • Simple, you do 0.72(12)+0.21 and that will give you your total amount which is $8.85.
  • Thank you so much you have been such a big help! I'll be sure to put you on the nice list. Ho Ho Ho!!
  • Any time Santa hope to see you soon. Thank you too!
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store