Storyboard math

Storyboard math
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Pure Gold for sale. Each ounce of gold is  84519.20 ₹
  • Jamie went to India.  He wants to buy some pure gold.
  • But, he only has USD though.
  • However, he knows how to solve that.
  • How much would  a pound cost  cost?
  • you divide 84519.20 ₹  by 84.4  because $1  equals 84.4 ₹. 84519.20₹ /84.4=$1320 .
  • Also remember to move decimal point for the  84.4 to 844. Then move the the decimal point  from 84519.20 to 845192 because you only moved the decimal point one space on 84.4.
  •     Wait,$1 now equals  63.50 ₹. how much money does that cost? Remember to move the decimal point.
  • Well you divide 84519.20₹ by 63.50. 
  • Then you do the amount of ₹ times 16.
More Storyboards By elvisgeorge
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art