Ratio and Proportions

Ratio and Proportions
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Where is the pet food?
  • Right this way
  • Thank you
  • Lets see, the ratio of cat to dog food is 3:4 and the price per ounce of dog food is $.5 which is 2 cents less than the cat food. So I will get 2 things of cat food and three things of dog food.
  • I was talking ratios and proportions. A ratio is comparing one thing to another. For example, the ratio of people wearing hats to people without one is 1:1. Proportions is finding out an amount per something. For example, the amount of money you spend per ounce of dog food in a bag could be $.3 per ounce.
  • Math Geeks these days. What o Earth were you talking about.
  • Can you explain that again. I feel asleep.
More Storyboards By ezzma
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art