Unknown Story

Unknown Story
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Math

Storyboard Text

  • RATIOS
  • How far can it go in 3 hours?
  • The car you want can travel in a speed of 30 miles, per hour
  • So the car can go 90 miles in 3 hours.
  • Well, if you want to find out how  far the car can go in 3 hours
  • Your going to want to multiply 30 by 3.
  • WE GOT A NEW CAR!!!
  • Candy
  • Price
  • Unit rate
  • 8
  • $16.0
  • 6
  • $12.0
  • 7
  • $14.0
  • What is the unit rate of candies per the price?
  • Candy
  • Price
  • Ok class so if you want to find the untit rate of this problem, you are going to want to divide 8 by 16.0. Then after you got your answer your going to want to make sure that all the other problem give you the same thing. So you should have gotten 2.0. 
  • 8
  • $16.0
  • 6
  • $12.0
  • 7
  • $14.0
  • LUNCH TIME!
  • Good job class, now have a great lunch.
More Storyboards By fabrizioaarellano
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store