Christian's unit rate project

Christian's unit rate project
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • man we need more practice uniforms I will call coach
  • hey coach we got 3 new players and need 3 new uniforms
  • so I looked online an seen some deals 5 jerseys for $12.25  and 7 jerseys $15.30
  • huh, I should buy the 7 for $15.30 just incase new players arrive
  • The assistant coach is calling the head coach
  • im glad I bought that deal (7 for $15.30)
  • The head coach is having a conversation with the assistant coach about uniforms
  • how did you know that the 7 for $15.30 was the best deal
  • all I did was use unit rates to figure out the cost of each shirt
  • The head coach is going over the jersey deals
  • broo I know you used unit rates tell me step by step what you did
  • well all I did was divide 5 and $12.25 and got $2.45 and also divided 7 and $15.30 and got $2.19
  • The head coach is happy he bought the 7 uniforms deal
  • The coach and the assistant coach is having a conversation about how he used unit rates to determine the better deal
  • The head coach lets him know the exact price of each shirt
More Storyboards By hunchoo12
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art