math

math
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • I want a pasta w/cheese for $12.99.
  • can i have 1 salad for $6.50.
  • Can my sister and my have 1 slice of pizza for $2.00 each. We all want 4 Pepsi sodas for $2.99 each.
  • How much is the total cost? List all the food and drinks with the cost. 
  • How much is the total cost? List all the food and drinks with the cost.
  • check: 1 Pasta with cheese- $12.99 1 salad-$6.50 4 pepsis-$11.96 2 pizzas slices-$4.00
  • 
  • 
  • Then add all the food prices together to get the total.                     12.99                    11.96                      + 6.50                    + 4.00                                         $19.49       +         $15.96  =$35.45           
  • What if you buy 2 pepsis,3 salads, and 4 slices of pizza? How much would it cost?
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art