Unknown Story

Unknown Story
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • At a lake you can rent kayaks for 25 dollars   an hour. Julia   wants to buy one paddle for $5. Julia has $80 to spend. Write and solve an equation to find out how many hour s he can rent a canoe.
  • 
  • I'm not sure but we can figure it out by writing an expression. Let x = how many hours
  • If I have $80 how many hours can I go kayaking for and if I rent a paddle
  • This is the equation. Whatever you do to one side... you have to do to the other
  • I want to get the x all by itself so I have to get rid of the +5 by using a -5
  • To get the x all by itself you have to divide by 25 because it is being multiplied by 25
  • Here is the answer
  • 25x + 5 = 80
  • x = 3 hours
  • -5 = -5
  • 25x = 75
  • -   =  -      25     25         
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art