Chapter 6 project

Chapter 6 project
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • i have a idea, to create a candy shop
  • i think is $14.16
  • i want 2 gums and 4 chewing gums, how much would it cost?
  • i think is $22.52
  • i want 4 gums and 6 chewing gums, how much would it cost?
  • If 2 gums and 4 chewing gum are $ 14.16 and 4 gums and 6 chewing gum are $22.52; How much does each gum and each gum cost?
  • 4g+6(2.9)=22.52 4g+17.4=22.52 -17.4       -17.4 4g/4=5.12/4 Gums =$1.28
  • (2g+4c=$14.16)-2 4g+6c=$22.52 -4g-8c=$-28.32 ------------------ 2c/2=-5.8/2 Chewing Gums =$2.90
  • Oh for each gum $1.28 and for each chewing gum $2.90
More Storyboards By julietadr
Explore Our Articles and Examples

Business Resources

All Business ArticlesBusiness Templates

Film Resources

Film ResourcesVideo Marketing

Illustrated Guides

BusinessEducation
Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store