Task e

Task e
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

Real world example of a 3x3 system of equations

Storyboard Text

  • Ok gentlemen, what did you two buy?
  • I ordered 3 sheets of craft paper, 4 boxes of markers, and 5 glue sticks. It was only $24.40, what a bargain!
  • Well, I bought 6 sheets of craft paper, 5 boxes of markers ,and 2 glue sticks. The total came out to $30.40.
  • Well, I bought 3 sheets of craft paper, 2 boxes of markers, and 1 glue stick. All in all, it was $13.40.
  • Ok so that would mean craft paper is $1.75 apiece, markers are $3.60, and glue sticks are $0.95 each. 3 sheets costs $5.25, 4 marker boxes are $14.40, and 5 glue sticks are $4.75.
  • That makes sense, 3 sheets costs $5.25, 4 marker boxes are $14.40, and 5 glue sticks are $4.75. Adding it all together, it's $24.40. That's what I paid.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art