ingles
Updated: 5/2/2020
ingles

Storyboard Text

  • I have 5$ so I’m gonna buy some milk because I need to feed my son
  • Perfect! I'm going to take this milk that only costs 3$ and I have enough money left to buy some cookies and ice cream
  • Good morning, how can I help you?
  • Hi, I’m gonna get this Ice cream, cookies and milk
  • But it says that the milk cost 3$ and the ice cream and the cookie each one costs $1
  • Perfect! It is 6.5$
  • Yes, that's the price before taxes. For each product you must pay 0.5 more so that's 6.5$
  • Oh, okay sorry, in my country taxes are already included in the prices. So I can only take the milk and the cookie.
  • Hi honey, I'm home and I brought some ice cream.