Market Mix Up!

Market Mix Up!
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • "Hey are you ready!"
  • "Yeah, let's go!"
  • "Hi there, how may I help you!"
  • Miranda needs, 2 bread , 1 milk, 1 shampoo, 1 conditioner, and 1 cheese.
  • 1 bread = $1.30, 1 milk = $2.50, 1 shampoo = $4.25, 1 conditioner = $4.25, 1 cheese = 99 cents, and 1 dish soap = $1.50
  • Ruthie needs, 1 milk, 1 cheese, 2 bread, 1 dish soap.
  • Today, Miranda and Ruthie are going to the store to buy what they need.
  • R
  • "Well, here you go"
  • They enter the store and they start to get the things that are on their checklists.
  • RECEIPT : 1 bread = $1.30, 1 milk = $2.50, 1 shampoo = $4.25, 1 conditioner = $4.25, 1 cheese = 99 cents, and 1 dish soap = $1.50 TOTAL = $22.18
  • Here are the two checklists and how much everything costs!
  • "I have no idea?"
  • "So, um... which way is home again?"
  • As soon as the cashier handed the receipt, Ruthie noticed that she wanted a separate receipt so the way that you would have to make another receipt is to subtract how much each item buy the total amount .
  • Since the total amount is $22.18 you can subtract Ruthie's things on her checklist by 22.18 and then you will get your total of $14.28 then that would be how much everything on Ruthie's checklist cost!
  • And that is the story of the market mix up! THE END.
More Storyboards By mbarahona
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art