math project

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Badr bought fruit two times this week from different grocery stores the price of fruit at the first grocery store was 5 dollars per kg and at the second grocery store the fruit was 8 dollars per kg 
  • 1
  • Badr bought a total of 24kg of fruit and spent 144 dollars, how many kgs of fruit did Badr buy at each grocery store?
  • 
  • Badr it so easy you know I am so smart in math first I will start by creating a system of equations.
  • Badr you bought 16kg from the first store and 8kg from the second store now pay my fruit and never try to dare me again.
  • 
  • x + y = 24kg 5x + 8y = $144
  • if you find how many kg i bought from each grocery i will buy for you 20kg of fruit
  • coefficient matrix
  • X
  • variable matrix
  • I represent the equation as a matrix equation. 
  • 144
  • 24
  • constant matrix 
  • market 1
  • 1 3
  • 8-5
  • X
  • -5    1
  • 8   -1
  • -5   1
  • 8  -1
  • X
  • I used the inverse formula to multiply by the coefficient matrix to cancel it out and get the value of the variable matrix and find the answer.
  • 5    8
  • or
  • 1     1
  • X
  • -5       1
  • 8     -1
  • x y
  • X
  • 1 3
  • 1 3
  • 8   -1 -5    1
  • 24 144
  • 1  0 0  1
  • x y
  • 1 3
  • ohh really because of that I always feel that I am hyper
  • 48 24 
  • sir did you know that eating fruit give you a lot of energy
  • I admit that you really surprised me, James.
  • check 16+8=24 5(16)+8(8)=144
  • 
  • 
  • 16 8
  • 
  • 
  • ,mm
More Storyboards By mutlaq21
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art