3331DigitalPResentation

3331DigitalPResentation
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Cases of Cilantro (c)
  • Cases of Bistek (b)
  • It's our son's birthday tomorrow and he was going to invite some family over for dinner! We are definitely going to need to get some groceries.
  • His favorite food is tacos de bistek, queso, y cilantro... we could make a whole bunch of tacos for everyone?
  • Yes, that's a great idea! We need to do the math to figure out how many items we'll need to get in order to have enough for everyone.
  • Okay, after taking a headcount of the amount of family coming over, I think we have our list, let's figure out the total cost! -Dad
  • 
  • Notes Grocery list: ○ 3 cases of cilantro ○ 3 cases of bistek ○ 5 cases of tortillas ○ 4 blocks of queso 1 case of cilantro = $2 1 case of bistek = $3 1 case of tortillas = $4 1 block of queso = $1
  • Sweet! I'll make a graphic organizer to figure out an equation to calculate the total cost. -Mom
  • Since 1 case of cilantro is $2, we would have to multiply that by 3 cases, which we plug in for (c) since that's how many we need.
  • Since 1 case of tortillas is $4, we would have to multiply that by 5 cases, which we plug in for (t) since that's how many we need.
  • Represented by: $2(c)
  • Represented by: $4(t)
  • Cases of Tortillas (t)
  • 2(c)+3(b)+4(t)+1(q)=Total Cost
  • Final Equation:
  • Since 1 case of bistek is $3, we would have to multiply that by 3 cases, which we plug in for (b) since that's how many we need.
  • Represented by: $3(b)
  • Represented by: $1(q)
  • Since 1 block of queso is $1, we would have to multiply that by 4 blocks, which we plug in for (q) since that's how many we need.
  • Blocks of Queso (q)
  • Sure! When you plug in the amount of items we need into their respective variables and  add and multiply everything together, we'll get the total cost. So, with all variables plugged in, we get 2(3)+3(3)+4(5)+1(4).
  • That graphic organizer seems very helpful and efficient. Would you mind explaining to me how that finds the total cost?
  • Which, when combined gives us the equation $6+$9+$20+$4. When you add all that up, you get a grand total of $39 before tax.
  • Oh, that is a pretty handy strategy to use. It helps us be prepared for the trip to the store... but how do we calculate the taxes? 
  • Hahaha!
  • That will be a lesson for another time.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store