TARİHİ ESERLERİN KORUNMASI

TARİHİ ESERLERİN KORUNMASI
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Akşam yemeğimizi ailece yedikten sonra kardeşim Arda ve ben her zaman yaptığımız gibi odamıza çekilmiştik. Ben kitaplarımla vakit geçirmekten çok hoşlanırken kardeşim daha çok resim çizmeyi severdi. Kütüphaneden yeni aldığım kitabın henüz ilk sayfalarındaydım. Salondan babamın bizi çağıran sesini işittik. "Gelin bakalım sizlere bir sürprizim var" diyordu. Sürpriz kelimesini duyar duymaz kardeşimle birlikte salona koştuk. Annem de bizim kadar meraklıydı. Babamın sürprizinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışsak da başarısız olmuştuk. " Yarın sizleri Kapadokya' ya götüreceğim. Sabah erkendenj yola çıkarız hazırlıklarınızı yapın." dedi babam. Babamın sözü biter bitmez odamıza koşup hazırlanmaya başladık. heyecandan sabaha kadar uyuyamadık. 
  • Uzun bir yolculuğun ardından  eşsiz Kapadokya manzarası bizi büyüledi. Doğal güzellik sanki insan eliyle işlenmiş kadar mükemmeldi. Peri bacalarının pek çoğunun aynı zamanda kilise olarak kullanılmış olması onların değerini daha da arttırıyor, tarihi eser önemi kazandırıyordu. Bu bölge devlet tarafından da koruma altına alınmış ve açık hava müzesi haline getirilmişti. buradaki k,her taş adeta dile gelip bize tarih hakkında bilgi veriyordu.   Kapadokya'nın tarihi ve doğal güzellikleri gezmekle ve saymakla bitmiyordu. Sıradaki durağımız Türkiye' nin birinci Dünya'nın ikinci büyük vadisi olan Ihlara Vadisi idi. Vadiye inebilmek için yüzlerce merdivenden indik. Kuş sesleri su sesine karışıyor, ziyaretçilerin hayranlıkları yüzlerindeki ifadeden anlaşılıyordu.Burası yalnızca bir vadi değildi içerisinde barındırdığı bin yıllık kiliselerle çok önemli bir tarihi merkezdi.  
  • Büyük bir heyecanla ilk kiliseye girdik. Bin yıl öncesineyolculuk ediyorduk sanki.. Ancak hayal kırıklığına uğramıştık. Kilisenintavanındaki resimler tahrip edilmiş, kazınmış bir haldeydi .Pek çok ziyaretçien önemli tarihi eserlerin duvarlarına isimlerini kazımışlardı. Tarihi eserindeğerini bilemeyen , önemini anlayamayan insanların verdiği hasar ne yazık kitelafisi mümkün olmayan türdendi. Heyecanla girdiğimiz eserden üzüntüyleçıktık.  Eve dönünce bu konuda bir proje başlatacak ve okuldakibütünarkadaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışacaktık. Dönüşyolunda bizi Kapadokya'nın simgesi balonlar uğurladı. Böyle önemli bir turizmmerkezini görmüş olmaktan çok mutluyduk. Ancak tarihi eserlerin bu kadarbilinçsizce tahrip edildiğini görmek bizi çok üzmüştü. Kardeşimle karar verdik.Eve dönünce bu konuda bir proje başlatacak ve okuldaki bütün arkadaşlarımızıbilinçlendirmeye çalışacaktık.
More Storyboards By nida4268
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store