Questions About Remote Learning? Click Here

Unknown Story
Updated: 5/25/2020
Unknown Story
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Penny, I want to buy a game which is $50, but I only have $15!
  • Why don't you try running a lemonade stand? Its an easy was to make money.
  • I don't know how to run a lemonade stand! Can you please explain to me how?
  • First, go to the store and buy all your ingredients, which will be around 12 dollars.
  • Sell your lemonade for a reasonable price and maybe you will have enough money!
  • Hmm, if I sell my lemonade for $1 each maybe I will be able to get my game according to Penny!
  • Hey Penny! I only made $20 and my game is $50!
  • $1 each!
  • Hey Max! How much money did you make?
  • Well how much did you sell the lemonade for?
  • Hmmm ok, good idea!
  • Hmm, well although that is a reasonable price you should try selling it for $1.50 just so you can reach your goal faster!
  • Actually yes, how many lemonades would I have to sell to reach $50?
  • Any other questions before you start?
Over 14 Million Storyboards Created
Storyboard That Family