grocery store

grocery store
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • What did you find?
  • Mom look what I found!!!
  • In your nearest Grocery Store  What every you buy we weigh in grams and that's how much you have to pay. 1 gram = $2
  • Mom: We'll that's a deal we have to go. 
  • Yeah there is, Let's get to shopping. 
  • WOW! there's a lot of stuff here. 
  • Uhh, I'm so bored.
  • 2) so that would be $ 453.60 
  • 2) We'll it is but pounds is easier for me so1 pound= 452.592 g
  • 1) What I thought was in grams?
  • 3) yup 
  • 1) Ok that will be 2 pounds 
  • 2) Oh ok, so we have to multiply 452.592 by 2 then divide by 2 
  • 1) Yeah me too
  • I say we got a pretty good deal. Don't you think 
  • I'd say so
  • This is simples conversionTo convert an amount like 2 pounds to grams1 pound = 452.592 gramsThe stores converion : 1 gram = $2452.592*2=905.184 905.185/2 = 453.60The total price for groceries was $ 453.60Questions:1) How much money would you have to pay if it was 7 pounds?2) How much would 9071.85g would cost?
More Storyboards By samantha_garcia35
Explore Our Articles and Examples

Business Resources

All Business ArticlesBusiness Templates

Film Resources

Film ResourcesVideo Marketing

Illustrated Guides

BusinessEducation
Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store