Questions About Remote Learning? Click Here

math
Updated: 3/25/2020
math
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Text

  • Yesterday i went to the store and bought 3 hair bands and 4 magazines. In total it was 26 riyals.
  • OMG that is so crazy i bought 2 hair bands and 3 magazines yesterday too, but it only cost me 19 riyals
  • Wait, if we use elimination we can figure out the individual prices so next time we know the exact amount of money to bring
  • Let me use mental maths that i learned last week in class
  • That sounds like a good idea!
  • First i should make the coefficient the same...then we add the equation...let me plug the x back in..and we simplify both sides... AHA I GOT IT!
  • I GOT IT! its 2 riyals per hair band and 5 riyals per magazine
  • Wow that was quick! thank you now i know what i need to
Over 13 Million Storyboards Created
Storyboard That Family