Neild Problem 8 Milk

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Lets get some milk!
  • How much money do we have?
  • $3.45
  • Lets ask how much we can get with that.
  • How much milk would we be able to buy with $3.45
  • Well it's $3.09 for 4 quarts and $1.65 for 2 quarts. To figure it out how much you can buy, use slope intercept form; y=mx+b. With our values it would be p=.72q+.21 (q being number quarts and p being the price). Just solve for q
  • So when we just substitute $3.45 in for p then we get the equation 3.45=.72q+.21
  • Correct
  • To get the slope part of the equation you need to know your x and y values (x being the amount of milk and y being total cost)
  • Thanks so much we will be getting 4.66 Quarts according to your equation.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art