Questions About Remote Learning? Click Here

Math Layer-A
Updated: 11/15/2017
Math Layer-A
This storyboard was created with StoryboardThat.com

Storyboard Description

Due 11/17/17

Storyboard Text

  • Good Game out there!
  • Thanks for the ice cream!
  • Good Game out there!
  • That will be $6.00 for each ice cream cone
  • Or you could get another cone and get $.50 off
  • Thanks for the ice cream!
  • WE SHOULD USE PROPORTIONS TO FIND OUT!
  • That will be $6.00 for each ice cream cone
  • How will we know which one is better?
  • Or you could get another cone and get $.50 off
  • We must find the unit rate of each of these prices.
  • WE SHOULD USE PROPORTIONS TO FIND OUT!
  • How will we know which one is better?
  • Well, to find unit rate you have to put price over amount of the item.
  • Now you just divide 17.50 by 3 and get the unit rate which would be $5.90!
  • We must find the unit rate of each of these prices We already know the unit rate for a single ice cream cone = $6.00.
  • Well, to find unit rate you have to put price over amount of the item  So we would have to multiply 3 and 6, which would be $18.00, With the discount it would be $17.50.
  • So 3 cones would be the better deal, because each would cost about $5.90.
  • So, we will buy a 3rd cone and give it to you.
  • Thanks!
Over 13 Million Storyboards Created
Storyboard That Family