Papierové osudy sveta

Papierové osudy sveta
  Copy


More Options: Make a Folding Card
Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Papier bol prvý raz vytvorený v Cine a to úplne náhodou. Vypracovanie technológie jeho výroby sa pripisuje Cai Lunovi. Udáva sa aj priblizný dátum tejto udalosti, rok 107 n.l.  Pretoze hodváb, cize materiál, na ktorý Cínania písali skôr, bol velmi drahý, Cínania rýchlo vyuzili tento nový objav. Papierová masa sa vytvárala z pouzitých tkanín.
  • Pocas mnohých storocí sa darilo Cínanom tajit výrobu papiera. V polovici 8. stor. viedli vojnu s Arabmi a boli porazení v regióne Turkestan. Pocas útoku na Samarkand (dnesný Uzbekistan) v roku 751 n.l. sa medzi zajatcami nasli aj "papierníci", ktorí museli odhalit vítazom tajomstvo výroby papiera. Arabské manufaktúry následne vznikali v Damasku, Bagdade, a potom cez Káhiru prisli do arabských dŕzav v Spanielsku a na Sicílii. 
  • Papier, ktorý sa prostredníctvom Arabov dostal do Európy sa na zaciatku netesil velkej popularite. V porovnaní s pergamenom, ktorý pouzívali Európania, bol výrazne menej trvanlivý. Bol vsak lacnejsí, takze od konca 13. stor. vznikali prvé "papierenské mlyny" na území Talianska, Nemecka a Francúzska. Skutocná hodnota bola ocenená v 15. stor., po vynájdení tlace Gutenbergom.
  • Po case potreba papiera vzrástla tak, ze chýbali handry na jeho produkciu. Od zaciatku 19. stor. sa hladali alternatívne suroviny. Po mnohých experimentoch sa ukázal najvhodnejsím a dostupným stromový ster a celulóza. V roku 1867 bolo na výstave v Parízi predstavené zariadenie na produkciu strojového papiera z celulózy. Odvtedy sa produkcia papiera stala masovou. 
  • V 20. stor. sa objavil dalsí vynález, ktorý viedol k zvýseniu spotreby papiera. V 70-tych rokoch sa v USA objavili prvé laserové tlaciarne. Boli to drahé a velké stroje (350 tis. $). To vylučovalo ich pouzitie v malej miestnosti a domácnostiach.
  • V 80. rokoch sa objavila prvá tlaciaren pre domáce pouzitie, avsak bola extrémne drahá (1000$). Éra domácich laserových tlaciarní sa zacala spolu so zariadeniami HP zo série LaserJe4, ktoré sa na trhu objavili v roku 1992. Od tohto momentu laserové tlaciarne predstavovali coraz castejsí, az nevyhnutný prvok vybavenia domácností.
More Storyboards By tatianaremisova
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TpT Store