Candy Shop

Candy Shop
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Hello! I am here for the candy sale!
  • Sounds good! We have a base price of $2 then the prices per pound are listed here
  • Chocolate $3/pound Hard Candy $1.5/pound Taffy $2.25/pound Licorice $3.75/pound
  • Alright! Let's get to candy shopping!
  • Alright, I have 3 lbs of chocolate, 2 lbs hard candy, no taffy, and 4.5 lbs licorice
  • Wow! How did you put that together so quick?
  • Lets see... that will be $30.88
  • $3C + $1.5H + $2.25T + $3.75L + $2 = total 
  • Well you start with assigning each type a variable C for Chocolate H for Hard Candy T for Taffy and L for licroice and don't forget the $2 base fee, which is your constant
  • I think I get it! Then assign to each variable the number in pounds you have! $3(3) + $1.5(2) + $2.25(0) + $3.75(4.5) +$2 = $30.88 Now that I think of it, I can apply this to a lot of things! Thanks!
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class   •   Quick Rubric   •   abcBABYart   •   Storyboard That's TPT Store