Unknown Story

  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  • Wow! What a beautiful day we should go and get some cookies.
  • Great idea we should go to Cookie Crumble.
  • Chocolate chip cookies cost $1 each. I want to buy 4 of them so that is going to cost  $4. 
  • I want to buy 3 sugar cookies, but I don't know how much they cost.
  • Mom gave us $25 to spend. How can we find out how much 3 sugar cookies are going to cost. 
  • That's a great idea!
  • We can set up an equation like Ms. Cucinella taught us in math class! 
  • Like this? 4+3n=25
  • plus 3 sugar cookies and since we don't know the price of the sugar cookies we use the variable c.
  • Exactly! Now we solve.
  • The chocolate chip cookies cost $1 dollar each so that's $4 total,
  • So the sugar cookies cost 7$ total. Wow! Thanks Ms. Cucinella for teaching us the 2 step equations.
  • 4+3n=25  -4          -4 ______________________      3n/3     21/3 N=7
More Storyboards By marcelyousufi
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos! (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great Looking Rubrics!