using money wisely

using money wisely
  Copy


More Options: Make a Folding Card




Storyboard Description

This storyboard does not have a description.

Storyboard Text

  •  I do not understand where my money went! I started the week with $350, and now I owe my mother $125. I have to figure out where my money went, and come up with a plan to pay her back I don't understand where my money went! I started the week with $350, an I I don't understand where my money went 
  • I do not understand where my money went! I started the week with $350, and now i owe my mother $125.
  • I have to figure out where my money went, and come up with a plan to pay her back!
  • $350+(-$35)=$315
  • cab ride home.....ah man I have to stop for toothpaste and paper towels at the corner store!
  • $315+(-$14)=$301
  • I can't believe that this cost me $14
  • $301 + $100= $401
  • Cool It's $100 from grandma
  • $401 - $15 = $386
  • Wow $15 per pie 🍕
  • I'm quite hungry. let me order some pizza
  • $386 - $150 = $236
  • time to plan my birthday 🎂 party
  • I'll spend about $150 on the party
  • do you like it ?
  • Well ok
  • It doesn't fit me well ,I'll exchange the dress for another for $60
  • $236 - $60 = $176
  • $176 - $40 = $136
  • I would like this vanilla cake please
  • That will be $40 for this cake
  • $136 - $75 = $211
  • Hey Dave can you give me that $75 that you owe me
  • $211 - $80 = $131..  Oh Yea plus $6 tip for delivery guy $131-$6= $125
  • One of my friends dropped the food and drinks so I got more , just for $80
  • $125 - $125 = 0
  • crap! I need to pay the internet bill. It costs about $125
  • CRAP!!! My friend broke Mr Wilson's fence. Now I have to pay $125.
  • 0 +-$125 = -$125
  • I spent most of my money on the party. And one of my friends broke Mr Wilson's fence and it's costing me $125 just to pay them.
  • MOM please help me. I need to borrow $125 from you please!!
  • I paid my mom back buy working overtime for 4 weeks. and each week I'll give her  a quarter of the money that I earned that following week. 125 / 4 = 31.23. So each week I'll pay mom $31.23.
Explore Our Articles and Examples

Try Our Other Websites!

Photos for Class – Search for School-Safe, Creative Commons Photos (It Even Cites for You!)
Quick Rubric – Easily Make and Share Great-Looking Rubrics
abcBABYart – Create Custom Nursery Art